• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Wolontariat pracowniczy – jak ułatwić pracownikom wsparcie uchodźców z Ukrainy, gdy jesteś pracodawcą prywatnym?

    Wolontariat pracowniczy – jak ułatwić pracownikom wsparcie uchodźców z Ukrainy, gdy jesteś pracodawcą prywatnym

    Nasi obywatele pomagają uchodźcom z Ukrainy. Robią zbiórki, wpłaty, a nawet oferują miejsca we własnych mieszkaniach.

    Wiele osób pomaga osobiście, przy granicy polsko-ukraińskiej lub jako wolontariusze w punktach informacyjnych dla uchodźców itp.

    Ten czas w normalnych okolicznościach byłby poświęcony na pracę. Pracownicy zgłaszają się zatem do pracodawców o udzielanie urlopów bezpłatnych i wypoczynkowych. Jest jednak jeszcze jeden sposób, nieuregulowany w przepisach – wolontariat pracowniczy.

    Co to jest wolontariat pracowniczy?

    Wolontariat pracowniczy może być zastosowany przez pracodawców prywatnych w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).

    Pracodawca może wydać zarządzenie na czas określony, które zachęci pracowników do dobrowolnego angażowania się w działalność społeczną. Może ich zachęcić poprzez przyznanie pracownikom dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego. W takim wypadku dodatkowy urlop wypoczynkowy nie pomniejszy rocznego wymiaru urlopu.

    Biorąc pod uwagę obecną sytuację na granicy polsko-ukraińskiej, procedury przyznania wolontariatu pracowniczego należy uprościć. Może warto rozważyć składanie wniosków o wolontariat poprzez e-mail?

    Natomiast z drugiej strony pracownik powinien udokumentować realizowane czynności czynione w ramach wolontariatu pracowniczego. Nawet w sposób niesformalizowany.

    Co jeszcze możesz zrobić?

    Jako pracodawca możesz również udostępnić pomieszczenia dla potrzeb realizacji zbiórek dla uchodźców z Ukrainy. A może warto, jeżeli posiadasz pojazdy służbowe i zatrudniasz kierowców, umożliwić tym pracownikom wykorzystanie pojazdów służbowych do przewozu w czasie pracy rodzin z Ukrainy do miejsc ich pobytu w Polsce.

    Pani Mecenas Agata Kicińska, z bloga Prawo dla pracodawcy pomoże udzielić Ci nieodpłatnych informacji na temat wprowadzenia powyższych rozwiązań w Twojej firmie. Formularz kontaktowy znajdziesz na końcu artykułu Jak ułatwić pracownikom wsparcie osób przybywających z Ukrainy?

    ❗️ Poradnik Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla uchodźców z Ukrainy https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

    ❗️ Informacje Urzędu do Spraw Cudzoziemców dotyczące przekraczania granicy polsko-ukraińskiej i pomocy dla obywateli Ukrainy https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina2

    📌

    Po przeczytaniu „Relokacja pracowników z Ukrainy i ich rodzin do Polski”, zapraszamy również do lektury:

    Photo by Yohan Marion on Unsplash

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *