• niedz.. lut 5th, 2023

Prawo i gospodarka

Wszystko o prawie i gospodarce

Czy można użyć słowa „klinika” w nazwie podmiotu leczniczego?

klinika

Chęć wykorzystania słowa „klinika” w nazwie swojego podmiotu leczniczego jest raczej zrozumiała. W końcu każdy pacjent chętniej wybrał by się do kliniki, niż do przychodni, czy centrum medycznego…

Pytanie jednak brzmi…

Czy słowo „klinika” w nazwie podmiotu leczniczego jest dopuszczalne?

Jeżeli złożysz wniosek o wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą, a w swojej nazwie podmiotu leczniczego użyjesz słowa „klinika”, bądź pewny, że Twój wniosek nie będzie zatwierdzony.

Zwracając Twój wniosek wojewoda powoła się na art. 89 ust. 6 ustawy o działalności leczniczej.

Powyższy przepis zastrzega używanie słów „klinika” i „kliniczny” w nazwie podmiotu leczniczego wyłącznie dla podmiotów, które są utworzone lub prowadzone przez uczelnię medyczną. Druga grupą, które mogą używać tego słowa w nazwie, są te podmioty, które zawarły umowę z uczelnią medyczną o udostępnienie swoich jednostek organizacyjnych na potrzeby kształcenia zawodów medycznych.

W sytuacji, gdy nie spełniasz jednego z powyższych warunków nie możesz używać słowa „klinika” w nazwie podmiotu leczniczego.

No to może „clinic”?

Angielskie słowo „clinik” w rozumieniu art. 89 ustawy o działalności leczniczej, ma inne znaczenie, niż „klinika”. „Clinic” to synonim pojęcia placówki medycznej, zakładu leczniczego, w którym udzielane są świadczenia zdrowotne.

Urzędy wojewódzkie często kwestionują używanie słowa „clinic” w nazwie podmiotów leczniczych. Jednakże, jeżeli jesteś zdeterminowany do użycia „clinic”, to przy dobrym wsparciu prawnym i odrobinie uporu, uda Ci się obronić zasadność zastosowania tego słowa w nazwie Twojej placówki medycznej.

Chcesz poznać więcej niuansów prawnych dla placówek medycznych? Zapraszamy dodatkowo do lektury lektury bloga „Ochrona pacjenta„!

📌

Po przeczytaniu „Czy można użyć słowa „klinika” w nazwie podmiotu leczniczego?”, zapraszamy również do lektury:

Jakie zmiany czekają sektor medyczny w 2022 roku?

Psycholog i psychoterapeuta od 1 stycznia 2022 roku już nie jest wolnym zawodem! Ryczałt obniżony do 14%

Photo by Martha Dominguez de Gouveia on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *