• pon.. kwi 15th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Czym jest przewóz busami na potrzeby własne

    Czym jest przewóz busami na potrzeby własne

    Od 21 maja 2022 roku przewozy międzynarodowe pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) od 2,5 do 3,5 tony wymagają unijnej licencji.

    Brak takiej licencji kwalifikowany jest jako naruszenie najpoważniejsze i jest obłożony karami.

    Natomiast przewozy busami na potrzeby własne, zarówno międzynarodowe jak i krajowe, nie wymagają licencji wspólnotowej.

    Czym jest więc przewóz busami na potrzeby własne?

    Przewóz busami na potrzeby własne

    Artykuł 4 pkt 4 Ustawy o transporcie drogowym definiuje przewóz na potrzeby własne.

    Przewóz na potrzeby własne musi być niezarobkowy a także wykonywany pomocniczo w stosunku do podstawowej działalności gospodarczej przedsiębiorcy.

    >>> Zapoznaj się z prawniczymi podcastami dla podmiotów gospodarki morskiej i przemysłu jachtowego: Wyjątkowe prawnicze podcasty – podcasty pierwszej wody

    To każdy przejazd po drogach publicznych międzynarodowych i krajowych. Z pasażerami i bez pasażerów. Załadowany lub bez ładunku.

    Ponadto przewóz busami na potrzeby własne musi spełnić łącznie następujące warunki:

    • Pojazdy samochodowe są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników
    • Przedsiębiorca posiada tytuł prawny do dysponowania pojazdami
    • Gdy pojazd jest załadowany – przewożone rzeczy są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wydobyte, wyprodukowane, wydzierżawione, wynajęte, przetworzone lub naprawione. Czy też cel przejazdu to przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin
    • Przewóz busami na potrzeby własne nie może być przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.

    Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę

    Przewóz na potrzeby własne może wykonywać przedsiębiorca lub jego pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę.

    Jeśli pojazd będzie prowadził pracownik na umowie cywilno-prawnej  (np. na zlecenie czy na jednoosobowej działalności gospodarczej), to przewóz zostanie uznany jako transport drogowy bez licencji.

    >>> Przeczytaj także artykuł: Najważniejsze informacje o książeczce sanepidowskiej

    Kara za transport drogowy bez licencji wynosi w Polsce 12 000 złotych.

    Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapoznaj się z blogiem Prawnicy Transportu.pl. Jego lekturę rozpocznij od artykułu o tytule Przewozy busami na potrzeby własne.

    Photo by Markus Winkler on Unsplash

    ***

    Katastrofa drogowa

    Przestępstwo to opisane jest w art. 173 k.k. Cechą odróżniającą katastrofę w ruchu od wypadku jest zagrożenie dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach.

    Przestępstwo to można popełnić umyślnie albo nieumyślnie. W ruchu lądowym, wodnym czy powietrznym katastrofa umyślna występuje niezwykle rzadko a i wtedy rozważać można inną kwalifikację prawną. Przykładem może być sprawa pilota Aleksandra Lubitza [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *