Załóżmy, że to do Ciebie należy wygrana w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Żadne odwołanie nie zostało wniesione, od zamawiającego dostałeś projekt umowy, który podpisałeś, a następnie ustaliłeś termin podpisania protokołu przekazania terenu.
I tę dobrą passę przerywa wiadomość od zamawiającego, w której informuje Cię o odrzuceniu Twojej oferty – na przykład ze względu na to, że kierownik robót, którego wskazałeś w umowie nie odpowiada jego oczekiwaniom, mimo tego, iż kierownik spełnia warunki formalne ujęte w dokumentacji przetargu.
Tu pojawia się pytanie –
Do kiedy zamawiający może określać warunki udziału w przetargu?
Należy pamiętać o tym, że to po stronie zamawiającego leży obowiązek takiej redakcji specyfikacji warunków zamówienia (SWZ) oraz opisu przedmiotu zamówienia (OPZ), aby były one jednoznaczne i jasne dla wszystkich.
Niejasności, które wkradły się do tych dokumentów, obciążają zamawiającego.
>>> Sprawdź, jak obliczyć rażąco niską cenę na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych
Krajowa Izba Odwoławcza nie raz podkreślała, że granicą czasu, w którym zamawiający może wyrażać warunki udziału w przetargu, jest upływ terminu na składanie ofert.
Po tym terminie zamawiający może dokonywać oceny oferty jedynie w odniesieniu do postanowień, które są jednoznacznie wskazane w dokumentacji – SWZ oraz OPZ.
Odrzucenie oferty przetargu ze względu na wątpliwości zamawiającego względem kierownika robót rzeczywiście miało miejsce. Aby poczytać o tej sprawie wejdź na blog Jak wygrać przetarg i zapoznaj się z artykułem Czy zamawiający może zmieniać warunki udziału w postępowaniu?
***
Podstawy wykluczenia czyli jak podważyć ofertę konkurenta
Podstawy wykluczenia to narzędzie, które pozwoli Ci w skuteczny sposób podważyć ofertę konkurenta.
Co to są podstawy wykluczenia
To element podmiotowej kwalifikacji wykonawców.
Są przeciwne do warunków udziału w postępowaniu.
Warunki udziału w postępowaniu mają bowiem charakter pozytywny – określają kto może złożyć ofertę [Czytaj dalej…]