• pon.. kwi 28th, 2025

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Koniec z finansowaniem w całości budowy lub przebudowy drogi przez dewelopera?

    Koniec z finansowaniem w całości budowy lub przebudowy drogi przez dewelopera

    Czy to koniec z finansowaniem w całości budowy lub przebudowy drogi przez dewelopera?

    Jeszcze do niedawna na pytanie czy gmina może zażądać od dewelopera sfinansowania w całości budowy lub przebudowy drogi, większość osób odpowiedziałby, że tak, oczywiście.

    Ma to jasny związek z artykułem 16 ust 1 Ustawy o drogach publicznych. Ów artykuł mówi nam o tym, że: „budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją nie drogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia.

    Wiele miast korzystało z tego przepisu. Wydanie przez nie pozwolenia na budowę było związane z podpisaniem umowy przez dewelopera, w której zobowiązuje się do sfinansowania budowy lub przebudowy drogi publicznej.

    Ale próba ustalenia zakresu budowy lub przebudowy drogi na etapie zakupu nieruchomości to kwestia niebywale problematyczna. Wiedzą o tym zwłaszcza deweloperzy z dużych miast.

    >>> Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu i środków odurzających u kierowcy? Sprawdź w artykule: Jazda pod wpływem

    Koniec z finansowaniem w całości budowy lub przebudowy drogi przez dewelopera. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 8 listopada 2021 roku

    Jeden z krakowskich deweloperów wytoczył sprawę przeciwko gminie Kraków.

    Deweloper żądał zapłaty za koszty poniesione przez niego na budowę drogi publicznej. W umowie deweloper zobowiązał się pokryć koszty budowy proporcjonalnie do wzrostu natężenia ruchu. W sytuacji zaś, gdyby gmina nie zbudowała drogi do dnia złożenia przez niego wniosku o pozwolenie na użytkowanie pierwszego z planowanych budynków wielorodzinnych, deweloper miał zbudować drogę na własny koszt.

    Gmina drogi nie wybudowała.

    W lutym 2021 roku Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną dewelopera i przekazał sprawę dla Sądu Apelacyjnego.

    Sąd Apelacyjny orzekł, że przerzucenie na inwestora inwestycji nie drogowej kosztów budowy lub przebudowy drogi publicznej o zakresie wykraczającym poza to, co konieczne dla realizacji inwestycji nie drogowej jest niedopuszczalne.

    >>> Poznaj kluczowe kroki, dzięki którym przygotujesz się do postępowania o zatwierdzenie układu

    Sąd Apelacyjny uznał obowiązek inwestora do pokrycia wszystkich kosztów budowy drogi za nieważny.

    Gmina jednak może nałożyć obowiązek pokrycia kosztów w części, której wykonanie inwestycji drogowej jest konieczne do realizacji inwestycji nie drogowej.

    Kwestia problematyczna – zakres

    Problematycznym jest ustalenie zakresu inwestycji drogowej, której wykonanie jest konieczne do realizacji inwestycji nie drogowej.

    W powyższej sprawie w umowie został zamieszczony zapis, który odnosił się do przewidywanego wzrostu natężenia ruchu. Jednak w jaki sposób biegły może ustalić wzrost wartości natężenia ruchu, gdy droga budowana jest od podstaw?

    No i pojawia się kolejne pytanie odnośnie do tego typu inwestycji. Jaki procent natężenia ruchu będzie generowany przez inwestycję nie drogową?

    >>> Sprawdź, czy możesz zadzwonić do klienta bez jego zgody?

    Czy deweloperzy mogą od listopada 2021 roku żądać zwrotu kosztów budowy lub przebudowy drogi

    Oczywiście jako deweloperzy możecie rozważyć żądanie zwrotów kosztów za wybudowaną lub przebudowana przez Was drogę.

    Jednak musicie pamiętać o tym, że sądy nie są związane wyrokami, które zapadły w konkretnej sprawie.

    Bez wątpienia tylko utrwalona linia orzecznictwa sprawi, że wyrok w kolejnych podobnych sprawach będzie dla Was korzystny.

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kwestii żądania gminy sfinansowania budowy lub przebudowy drogi przez dewelopera – koniecznie odwiedź blog Jakim prawem. A następnie rozpocznij jego lekturę od artykułu o tytule Czy gmina może żądać od dewelopera sfinansowania w całości budowy lub przebudowy drogi?

    Photo by Jamar Penny on Unsplash

    ***

    Jak oszczędzić na podatku od nieruchomości – instalacje

    Każdy szuka ograniczenia kosztów w wydatkach. Dlatego może zainteresować Cię jak oszczędzić na podatku od nieruchomości. Tym razem pod lupę bierzemy zagadnienie budowli w budynkach [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *