Styczeń tego roku obfitował w wiele zmian. Głównie tych związanych z Polskim Ładem, a więc w obrębie prawa podatkowego, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Ale dla psychologów i psychoterapeutów to nie jedyne zmiany!
Psycholog i psychoterapeuta od 1 stycznia 2022 świadczą usługi w zakresie opieki zdrowotnej!
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uznawała do 1 stycznia tego roku zawody psychoterapeuty i psychologa za wolne. A ryczałt dla nich ustalała na wysokości 17%.
Jednakże od tego roku działalność psychoterapeuta i psychologa została zakwalifikowana wedle powyższej ustawy jako świadczenie usług w zakresie opieki zdrowotnej. Od 1 stycznia 2022 roku to „usługi w zakresie zdrowia psychicznego świadczone przez psychologów i psychoterapeutów”. A wysokość ryczałtu dla tych zawodów ustalono na wysokości 14%.
>>> O czym powinien wiedzieć dłużnik przed złożeniem wniosku o upadłości – wywiad z mec. Agatą Bicką-Cenzartowicz
Co to jest ryczałt?
Opodatkowanie podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych przybiera kilka form – opodatkowanie według skali podatkowej, podatek liniowy, karta podatkowa oraz właśnie ryczałt.
Ryczałt od pozostałych form odróżnia to, że podstawą opodatkowania jest przychód, a nie dochód. Innymi słowy koszty uzyskania przychodu nie wpływają na ustalenie podstawy opodatkowania.
Oczywiście obniżona wysokość ryczałtu to tylko jeden z elementów wpływających na wybór danej formy opodatkowania.
>>> Jak przebiega procedura badania w OZSS? Badanie OZSS w sprawach rodzinnych
Sposób obliczania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne jest bezpośrednio związany z tym, którą formę wybierzesz. Dlatego – Psychoterapeuto i Psychologu – przed wyborem danej formy opodatkowania zleć swojemu specjaliście od prawa indywidualną analizę!
Photo by Jason Goodman on Unsplash
***
Zaległy urlop pracownika
Z dzisiejszego wpisu dowiesz się w jaki sposób powstaje zaległy urlop pracownika, czy możesz zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu oraz kiedy jako pracodawca nie musisz wpłacać ekwiwalentu za urlop pracownika.
Kiedy powstaje zaległy urlop pracownika?
W sytuacji, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok do 31 grudnia, to z dniem 1 stycznia następnego roku urlop ten stanie się zaległym urlopem [Czytaj dalej…]