• śr.. lis 30th, 2022

Prawo i gospodarka

Wszystko o prawie i gospodarce

Psycholog i psychoterapeuta od 1 stycznia 2022 roku już nie jest wolnym zawodem! Ryczałt obniżony do 14%

Ryczałt

Styczeń tego roku obfitował w wiele zmian. Głównie tych związanych z Polskim Ładem, a więc w obrębie prawa podatkowego, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ale dla psychologów i psychoterapeutów to nie jedyne zmiany!

Psycholog i psychoterapeuta od 1 stycznia 2022 świadczą usługi w zakresie opieki zdrowotnej!

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uznawała do 1 stycznia tego roku zawody psychoterapeuty i psychologa za wolne. A ryczałt dla nich ustalała na wysokości 17%.

Jednakże od tego roku działalność psychoterapeuta i psychologa została zakwalifikowana wedle powyższej ustawy jako świadczenie usług w zakresie opieki zdrowotnej. Od 1 stycznia 2022 roku to „usługi w zakresie zdrowia psychicznego świadczone przez psychologów i psychoterapeutów”. A wysokość ryczałtu dla tych zawodów ustalono na wysokości 14%.

Co to jest ryczałt?

Opodatkowanie podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych przybiera kilka form – opodatkowanie według skali podatkowej, podatek liniowy, karta podatkowa oraz właśnie ryczałt.

Ryczałt od pozostałych form odróżnia to, że podstawą opodatkowania jest przychód, a nie dochód. Innymi słowy koszty uzyskania przychodu nie wpływają na ustalenie podstawy opodatkowania.

Oczywiście obniżona wysokość ryczałtu to tylko jeden z elementów wpływających na wybór danej formy opodatkowania. Sposób obliczania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne jest bezpośrednio związany z tym, którą formę wybierzesz. Dlatego – Psychoterapeuto i Psychologu – przed wyborem danej formy opodatkowania zleć swojemu specjaliście od prawa indywidualną analizę!

Chcesz wiedzieć jak założyć i prowadzić gabinet psychologiczny? Zapoznaj się z blogiem Prawo w gabinecie psychologa. Rozpocznij lekturę od artykułu Zmiany w zakresie opodatkowania przy działalności psychologów i psychoterapeutów i bądź na bieżąco ze zmiana aspektów prawnych Twojej branży!

📌

Po przeczytaniu „Psycholog i psychoterapeuta od 1 stycznia 2022 roku już nie jest wolnym zawodem! Ryczałt obniżony do 14%”, zapraszamy również do lektury:

Czy pacjent może być sygnalistą?

Zakaz podwójnego kontraktowania i związane z nim ograniczenia

Photo by Jason Goodman on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *