• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Jak bank dopomógł w odzyskaniu pieniędzy od dłużnika

    Klient z Polski, który od lat sprzedaje swoje towary do Niemiec przez ostatnie lata miał kilku niesolidnych kontrahentów. Dziś historia z happy endem sprawy dotyczącej odzyskaniu długu od dłużnika przez tego przedsiębiorcę. Opiszemy jak bank dopomógł w odzyskaniu pieniędzy od dłużnika.

    Pusty rachunek bankowy

    Niesolidny kontrahent był winien polskiemu przedsiębiorcy spora kwotę. Nakaz zapłaty się uprawomocnił, jednak dłużnik nie wniósł sprzeciwu, ani nie spłacił długu. Sąd na nasz wniosek wydał więc postanowienie o zajęcie rachunku bankowego.

    Okazało się, że konto bankowe dłużnika jest puste.

    >>> Co się stanie, gdy małżonkowie nie będą spłacać kredytu po rozwodzie?

    Inne możliwości prawne wiązały się z ryzykiem i dalszymi kosztami, dlatego klient postanowił poczekać aż na rachunku bankowym kontrahenta pojawią się pieniądze.

    Pewnego dnia nieuczciwy kontrahent odezwał się do kancelarii, okazało się, że nie odebrał nakazu zapłaty, nie wiedział o jego uprawomocnieniu i dopiero na etapie egzekucji zorientował się jakie ma problemy.

    Rozpoczęły się negocjacje, jednak kontrahent proponował niskie kwoty wpłaty. Przesłaliśmy mu swoja propozycję i zapadła cisza…

    Cierpliwość się opłaciła

    Kontrahent coraz częściej zaczął kontaktować się z kancelarią i zależało mu na jak najszybszym zakończeniu sprawy.

    >>> Spełnienie przesłanek do ogłoszenia upadłości oznacza konieczność złożenia stosownego wniosku w określonym terminie – przeczytaj artykuł: Kto może a kto musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

    Okazało się, że bank uznał osobę z zajętym przez wierzyciela rachunkiem bankowym jako potencjalnie problematycznego i przedłożył mu dużo gorsze warunki finansowe dla transakcji związanej z inną z jego spółek.

    Umówiliśmy się z dłużnikiem, że gdy spłaci swój dług, to zwolnimy go z zajęcia rachunku bankowego – pieniądze dostaliśmy w okamgnieniu.

    Zapraszamy Cię do lektury artykułu Najlepszy argument w negocjacjach, dostępnego na blogu Proces gospodarczy w Niemczech.

    Photo by Etienne Martin on Unsplash

    ***

    Ogłoszenie upadłości a cesja długu

    Ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez ustalenia planu spłaty. Kiedy należy zachować czujność?

    Sąd ogłosił upadłość konsumencką Pani X, uważając wszystkie zobowiązania bez ustalania planu spłaty.

    Po ogłoszeniu upadłości jeden z byłych wierzycieli, w drodze umowy cesji, sprzedał wierzytelność przysługującą mu wobec upadłej Pani X innemu podmiotowi. Podmiot ten profesjonalnie zajmował się skupywaniem długów i egzekwowaniu ich na swoją rzecz [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *