• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Plan restrukturyzacyjny

    Plan restrukturyzacyjny

    Plan restrukturyzacyjny jest projektem działań dłużnika w postępowaniu restrukturyzacyjnym, będącym jednocześnie analizą jego sytuacji ekonomicznej. To od niego zależy tak naprawdę, czy restrukturyzacja zakończy się sukcesem.

    Wyróżniamy dwa rodzaje planów restrukturyzacyjnych – wstępny i ten „właściwy”.

    Wstępny plan restrukturyzacyjny

    Zgodnie z art. 9 p.r., wstępny plan restrukturyzacyjny zawiera co najmniej:

    • analizę przyczyn trudnej sytuacji ekonomicznej dłużnika – z zaznaczeniem wpływu, jaki każda z nich miała na sytuację dłużnika
    • wstępny opis i przegląd planowanych środków restrukturyzacyjnych i związanych z nimi kosztów – czyli wskazanie, jakie środki wybrać, aby uchronić dłużnika przed ostatecznością (czyli upadłością)
    • wstępny harmonogram wdrożenia środków restrukturyzacyjnych – zdeterminowany będzie on przede wszystkim rodzajem postępowania, do którego został dołączony wstępny plan.

    Plan składa się wraz z wnioskiem o otwarcie jednego z trzech postępowań restrukturyzacyjnych: przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego lub postępowania sanacyjnego (nie jest natomiast elementem wniosku o zatwierdzenie układu).

    >>> Zapoznaj się z niszowymi prawniczymi podcastami do zadań specjalnych dla biznesu

    „Właściwy” plan restrukturyzacyjny

    „Główny” plan restrukturyzacyjny jest dla postępowania restrukturyzacyjnego tym, czym kręgosłup dla ciała człowieka.

    Jest obowiązkowy i musi zawierać elementy wstępnego planu (oczywiście na tym etapie mamy już do czynienia nie ze „wstępnym” opisem czy harmonogramem i terminem, ale z pełnym i ostatecznym) oraz:

    • opis przedsiębiorstwa dłużnika wraz z informacją o aktualnym oraz przyszłym stanie podaży i popytu w sektorze rynku, na którym przedsiębiorstwo działa
    • prezentację proponowanej przyszłej strategii prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika oraz informację na temat poziomu i rodzaju ryzyka
    • informację o zdolnościach produkcyjnych przedsiębiorstwa dłużnika, w szczególności o ich wykorzystaniu i redukcji
    • opis metod i źródeł finansowania, w tym wykorzystania dostępnego kapitału, sprzedaży aktywów w celu finansowania restrukturyzacji, finansowych zobowiązań udziałowców i osób trzecich, w szczególności banków lub innych kredytodawców, wielkości udzielonej i wnioskowanej pomocy publicznej oraz pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie i wykazania zapotrzebowania na nią
    • projektowane zyski i straty na kolejne 5 lat oparte na co najmniej 2 prognozach
    • imiona i nazwiska osób odpowiedzialnych za wykonanie układu oraz autorów planu restrukturyzacyjnego
    • datę jego sporządzenia.

    >>> Sprawdź jak powinna wyglądać prawidłowa komparycja w umowie – przeczytaj artykuł: Numer dowodu czy PESEL? Czego wymagać od strony w umowie?

    Z jednej strony jest to katalog otwarty, czyli mogą w nim zostać zawarte jeszcze inne, dodatkowe informacje, z drugiej jednak, zgodnie z ust. 2 art. 10 p.r., zakres może być ograniczony, jeżeli z uwagi na wielkość lub charakter przedsiębiorstwa dłużnika ustalenie wszystkich informacji wymienionych powyżej nie jest możliwe albo nie jest niezbędne do dokonania oceny możliwości wykonania układu.

    To, jak bardzo plan restrukturyzacyjny będzie szczegółowy, zależy od wielkości przedsiębiorstwa, rynku, na którym działa przedsiębiorca czy np. ilości kontrahentów.

    Zapraszamy do odwiedzenia blogów, które poruszają tematykę restrukturyzacji:

    Photo by NordWood Themes on Unsplash

    ***

    Zbieg restrukturyzacji i upadłości

    Przesłanki złożenia wniosku restrukturyzacyjnego oraz o ogłoszenie upadłości są poniekąd zbieżne.

    W przypadku wniosku restrukturyzacyjnego jest to zagrożenie niewypłacalnością lub niewypłacalność, a przypadku ogłoszenia upadłości – niewypłacalność.

    Może więc się okazać, że w podobnym czasie do sądu wpłyną oba wnioski, np. jeśli wierzyciel będzie chciał doprowadzić do ogłoszenia upadłości dłużnika [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *