Działasz w branży e-commerce? Prowadzisz swój serwis lub sklep internetowy?
Zajrzyj do dzisiejszego wpisu Mecenas Kingi Konopelko, właścicielki Kancelarii e-commerce i sprawdź jakie zmiany wprowadzono w 2024r. w tym zakresie.
***
DSA – kogo dotyczy zmiana przepisów w e-commerce i w świecie usług cyfrowych
Ostatnia rewolucja w świecie usług cyfrowych dotyczy Dyrektywy o usługach cyfrowych (DSA), która wprowadza nowe zasady dla dostawców usług pośrednich.
Komisja Europejska stawia sobie za cel zbudowanie bezpieczniejszego i bardziej sprawiedliwego świata online, a DSA ma być narzędziem do osiągnięcia tego celu.
DSA dotyczy różnorodnych usług cyfrowych, takich jak dostawcy usług hostingowych, internetowe platformy handlowe i sieci mediów społecznościowych.
Jednym z kluczowych celów dyrektywy jest ochrona wszystkich użytkowników w UE, zarówno w kontekście nielegalnych treści, towarów czy usług, jak i ich praw podstawowych.
Warto zaznaczyć, że DSA przynosi ze sobą kilka istotnych zmian, szczególnie dla mikro i małych przedsiębiorców, których blogi czy strony internetowe oferują usługi hostingowe.
Wbrew pozorom, przepisy zupełnie inaczej rozumieją usługę hostingową niż nam się wydaje.
Nie jest to bowiem usługa utrzymania serwerów lub inna usługa tego typu, ale usługa w ramach której Ty jako właściciel serwisu/strony/fanpage pozwalasz Użytkownikom na pozostawianie u Ciebie treści.
>>> Czy znasz podcasty o biznesie prowadzone przez prawników? Sprawdź: Wyjątkowe Prawnicze Podcasty o biznesie
Kiedy nowe przepisy dotyczą Twojej działalności?
Jeśli umożliwiasz Użytkownikom:
- publikowanie treści
- komentowanie czy dodawanie postów
- dodawanie notatek pod lekcjami na platformie
- dodawanie opinii,
musisz zadbać o dodatkowe regulacje i wprowadzić w tym zakresie odpowiednie zmiany w swoich regulaminach.
To jest Twój obowiązek, więc warto zająć się tym od razu, ponieważ przepisy już obowiązują.
Listę zmian znajdziesz we wpisie DSA i zmiany w Regulaminach od 17.02.2024 roku, czyli co mikro i mali przedsiębiorcy powinni o nich wiedzieć?
Dobra wiadomość jest jednak taka, że wprowadzając zmiany, będziesz mógł tez ochronić swój interes i biznes.
DSA zdejmuje z właścicieli stron odpowiedzialność automatyczną za treści użytkowników.
>>> Jak zgodnie z prawem przeprowadzić cold calling – przeczytaj artykuł: Cold calling – czy możesz zadzwonić do klienta bez jego zgody?
Właściciele nie ponoszą odpowiedzialności, jeśli nie wiedzą o bezprawności danej treści i zareagują po otrzymaniu informacji na ten temat.
Więcej szczegółów na temat konkretnych zmian, praktyczne wskazówki dotyczące dostosowania się do nowych przepisów oraz propozycję tego jak szybko dostosować się do tych zmian znajdziesz we wpisie, znajdziesz tutaj.
Zdjęcie: Cup of Couple
***
Koszty w przypadku odwołania do KIO
Jeżeli bierzesz udział w przetargach, to w Twojej historii może nadejść taki moment, że będziesz musiał złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Czasem bowiem jest to jedyny sposób, żeby dochodzić swoich praw w przypadku, gdy zamawiający naruszy prawo.
Wiele wykonawców obawia się złożenia odwołania z obawy przed kosztami, jakie się z tym wiążą.
Czy słusznie? [Czytaj dalej…]