• sob.. lip 13th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Spółka komandytowo-akcyjna – zalety i wady

  Spółka komandytowo-akcyjna

  Wśród przedsiębiorców pod koniec ubiegłego roku wzrosło zainteresowanie zagadnieniami ryczałtu, spółki z o.o., czy spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Łatwo można się domyślić, że ma to związek z Polskim Ładem. W dzisiejszym wpisie wyeksponujemy kilka największych zalet jak i wad SKA.

  Spółka komandytowo-akcyjna – zalety

  Zaletą SKA jest stosunkowo małe obciążenie podatkowe spółki i jej komplementariusza, czyli wspólnika. To wszystko dzięki możliwości odjęcia wysokości podatku CIT zapłaconego przez spółkę od podatków od zysku osiągniętych przez komplementariusza. W wyniku tego wspólnik spółki komandytowo-akcyjnej płaci niższy podatek, niż wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

  >>> Przeczytaj wywiad z mec. Olgą Łączkowską-Majdą o tym, kiedy spółka komandytowa będzie najlepszym wyborem formy działalności gospodarczej

  Ogromne plusy prowadzenie SKA to brak obowiązku płacenia ZUS-u oraz składki zdrowotnej. W efekcie tego spółka komandytowo-akcyjna to warta przemyślenia alternatywa dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

  Wady spółki komandytowo-akcyjnej

  Prowadzenie SKA jest dla tych, których nie przeraża wizja osobistej odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania spółki. Jeśli więc Twoje przedsięwzięcia są z natury rzeczy ryzykowne, jak np. te przeprowadzane w ramach branży budowlanej, to spółka komandytowo-akcyjna nie jest dla Ciebie.

  Kolejnym olbrzymim minusem jest obowiązek wniesienia wkładu podczas zakładania SKA – wynosi on 50 tys. zł. Wkład ten może być pieniężny, lub może się składać z innych składników majątku, jak nieruchomości, wyposażenie gabinetu lekarskiego czy całe dotychczasowe przedsiębiorstwo.

  >>> Kto może protokołować na zgromadzeniu wspólników sp. z o.o.? Przeczytaj artykuł: Protokolant na zgromadzeniu wspólników i walnym zgromadzeniu

  Zastanawiasz się jakie inne obowiązki muszą spełnić spółki komandytowo-akcyjne? Co to klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania i w jaki sposób może przeszkodzić Ci w założeniu SKA?

  Przeczytaj artykuł Spółka komandytowo-akcyjna remedium na Polski Ład? dostępny na blogu Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

  Photo by Sean Pollock on Unsplash

  ***

  Spółka komandytowa – jesteś wspólnikiem i chcesz z niej wystąpić? Jak wygląda rozliczenie ze spółką?

  Sprawdź jak wygląda rozliczenie ze spółką komandytową w sytuacji, gdy chcesz zrezygnować ze swojego członkostwa.

  Jeśli złożysz wypowiedzenie będzie obowiązywał Cię okres wypowiedzenia. W tym czasie Twoje obowiązki i uprawnienia będą zachowane – nadal będziesz bowiem wspólnikiem.

  Zazwyczaj okres wypowiedzenia kończy się 1 stycznia. Natomiast dniem w którym określa się wartość rozliczenia ze wspólnikiem jest 31 grudnia roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *