• śr.. paź 16th, 2024

    Prawo i gospodarka

    Wszystko o prawie i gospodarce

    Zasiłki – zmiany w 2022 roku – prawo do zasiłku po spłacie zadłużenia, dni L4 zsumowane do 182 dni, zasiłek chorobowy do 91 dni

    Zasiłki – zmiany w 2022 roku

    Od stycznia 2022 obowiązuje wiele zmian prawnych. Reformy dotyczą nie tylko prawa podatkowego. Przeobrażeniom zostało poddane także prawo ubezpieczeń społecznych, zasiłki, emerytury czy składki.

    Wiele zmian tyczy się zasiłków. Czyli tego obszaru, który zabezpiecza naszych praw podczas choroby czy macierzyństwa. Zasiłki – jakie zmiany zostały wprowadzone na początku 2022 roku?

    Prawo do zasiłku po spłacie zadłużenia

    Jeżeli jesteś osobą, która podczas niezdolności do pracy nie opłacała składek, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Prawo do zasiłku nabędziesz po spłacie zadłużenia.

    Musisz jedynie w przeciągu 6. miesięcy od dnia powstania długu uregulować swoje zobowiązania.

    >>> Spełnienie przesłanek do ogłoszenia upadłości oznacza konieczność złożenia stosownego wniosku w określonym terminie – przeczytaj artykuł: Kto może a kto musi złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

    Zadłużenie wynoszące maksymalnie 1% minimalnego wynagrodzenia – 30,10 zł – nie będzie przeszkodą dla wypłaty zasiłku.

    Zasiłki – dni na L4 zsumowane do limitu 182 dni

    Od 1 stycznia 2022 roku przyczyna L4 przestanie mieć znaczenie. Wszystkie dni na zwolnieniu zostaną zsumowane do 182 dni. Abyś mógł rozpocząć nowy okres zasiłkowy przerwa „od choroby” będzie musiała trwać 60 dni.

    Zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia do 91 dni

    Nowe przepisy stanowią, że zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia będziesz mógł pobierać 91 dni, a nie jak do tej pory do 182 dni.

    Jeżeli jesteś chory na gruźlice, jesteś w ciąży, lub przechodzisz badania i zabiegi jako dawcy komórek, narządów i tkanek zasada ta Cię nie dotyczy.

    >>> Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu i środków odurzających u kierowcy? Sprawdź w artykule: Jazda pod wpływem

    Jeżeli po wykorzystaniu maksymalnego czasu zasiłku chorobowego nadal będziesz niezdolny do pracy, będziesz mógł wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie rehabilitacyjne może wynieść aż 12 miesięcy, o ile rokujesz na odzyskanie zdolności do dalszej pracy.

    Niestety to nie koniec zmian, które obowiązują od stycznia 2022 roku. Aby dowiedzieć się o wielu innych przeczytaj artykuł Zmiany w zasiłkach od stycznia 2022 roku.

    Znajdziesz go na blogu Zaskarżenie decyzji ZUS.

    Photo by Ashraf Ali on Unsplash

    ***

    Odpowiedzialność materialna pracownika – jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby ją wykazać

    Przepisy odpowiedzialności materialnej zawarte w Kodeksie pracy mają zastosowanie, gdy szkoda jest wynikiem działania lub zaniechania pracownika w ramach jego obowiązków, które powstają ze stosunku pracy. W szczególności, gdy powstała szkoda wynikła w trakcie wykonywania pracy przez pracownika.

    Przepisy Kodeksu pracy o odpowiedzialności materialnej pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy to przepisy bezwzględnie obowiązujące.

    Innymi słowy: strony nie mogą zmienić ich treści lub ustalić własną odpowiedzialność pracownika za wywołane szkody w ramach [Czytaj dalej…]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *