• pon.. kwi 15th, 2024

  Prawo i gospodarka

  Wszystko o prawie i gospodarce

  Karta podatkowa – czy nadal możliwe jest stosowanie tej formy opodatkowania przez lekarzy i pielęgniarki?

  Karta podatkowa

  Nowy Ład wprowadził wiele zmian do polskiego prawa. Jedne z nich dotyczą karty podatkowej dla pielęgniarek i lekarzy. Czy stosowanie karty podatkowej w tych zawodach jest nadal możliwe?

  Karta podatkowa dla lekarzy i pielęgniarek – zasady od 1 stycznia 2022 roku

  W styczniu 2022 roku nastąpiła praktyczna likwidacja stosowania karty podatkowej dla lekarzy i pielęgniarek. Aktualnie ten typ formy opodatkowania dotyczy jedynie osób, które korzystały z niego na dzień 31 grudnia 2021 roku i które nadal zamierzają z niego korzystać.

  Od 1 stycznia 2022 roku nikt nowy nie złoży wniosku o zastosowania karty podatkowej.

  >>> Psycholog i psychoterapeuta od 1 stycznia 2022 świadczą usługi w zakresie opieki zdrowotnej! Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj artykuł: Psycholog i psychoterapeuta od 1 stycznia 2022 roku już nie jest wolnym zawodem! Ryczałt obniżony do 14%

  Jeżeli jesteś pielęgniarką lub lekarzem, a w 31 grudnia 2021 roku korzystałeś z karty podatkowej, jednak w nowym roku zmieniłeś formę opodatkowania to również nie będziesz mógł do niej powrócić.

  Karta podatkowa – nie dla osób na kontraktach!

  Od stycznia 2022 roku pojawia się drugi bolesny aspekt karty podatkowej. Nie możesz z niej korzystać, jeżeli świadczysz usługi na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnej i osób fizycznych dla potrzeb ich pozarolniczej działalności gospodarczej.

  Oznacza to, że jeżeli świadczysz usługi na rzecz szpitali, przychodni, czy gabinetów, to nie możesz korzystać z karty podatkowej.

  >>> Czy szkoła niepubliczna może przyjąć inne stosowanie Karty Nauczyciela? Sprawdź wpis: Prywatna placówka a Karta Nauczyciela

  Który lekarz lub pielęgniarka skorzystają z karty podatkowej?

  Jeżeli chcesz skorzystać z karty podatkowej? Musisz spełnić następujące warunki – korzystać z niej w 2021 roku oraz świadczyć swoje usługi bezpośrednio na rzecz pacjentów.

  Nie możesz korzystać z karty podatkowej – masz czas do 20 lutego 2022 roku na zmianę formy opodatkowania!!!

  Jesteś lekarzem lub pielęgniarką i chcesz być na bieżąco ze zmianami podatkowymi, które Ciebie dotyczą? Czytaj blog Podatki na zdrowie. Zacznij na przykład od artykułu Karta podatkowa dla pielęgniarek i lekarzy.

  Photo by Recha Oktaviani on Unsplash

  ***

  Przekształcenie indywidualnej praktyki lekarskiej w podmiot leczniczy

  Przekształcenie indywidualnych praktyk lekarskich w podmiot leczniczy niesie za sobą dwa ogromne plusy – podmiot leczniczy posiada możliwość zatrudniania innych lekarzy oraz może zawierać kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

  Wybór formy działalności

  Cały proces należy rozpocząć od wyboru formy działalności.

  Nasze możliwości to, między innymi, jednoosobową działalność gospodarcza, którą rejestrujemy w [Czytaj dalej…]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *