Potrzeba pracy stacjonarnej zmniejsza się, a automatyzacja procesów postępuje. Dzięki temu zarządzanie online firmą staje się chlebem powszednim. A może by tak zarządzać swoją firmą e-commerce z innego państwa lub po prostu przenieść się tam, gdzie żyje się przyjemniej?
Zmiana rezydencji – czynniki biznesowe
Oczywiście myśląc o przeprowadzce czynniki osobiste są nadzwyczaj ważne, ale skupmy się na wątkach biznesowych.
W sytuacji gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i przenosisz się do innego państwa, to nastąpi również transfer za granicę Twojej firmy.
>>> Przeczytaj wywiad z mec. Bartoszem Majdą o zasadzie jawności w Prawie zamówień publicznych
Jednakże jeżeli zostawisz w Polsce tzw. zakład – ang. Permanent establishment – wywołuje to skutki podatkowe w Polsce. Czyli jeżeli Twoje magazyny, biura nadal są w Polsce, tu będziesz zatrudniać ludzi, przyjmować zamówienia, to dochody generowane przez tą placówkę będą tutaj rozliczane.
Jeśli zaś biznes pozostawisz w Polsce, a będziesz zarządzać z nim na emigracji, to rodzi się zagrożenie, że państwo naszego nowego zamieszkania również upomni się o podatki.
To może podatek od wyjścia – exit tax?
Jeżeli zmieniasz rezydencję podatkową, to musisz pamiętać o tym, że w Polsce od kilku lat obowiązuje tzw. exit tax.
>>> Dropshipping umożliwia sprzedaż dziesiątek czy setek tysięcy towarów bez posiadania magazynu. Sprawdź na czym polega i jak wygląda stanowisko organów podatkowych w sprawie dropshippingu: Jak rozliczyć dropshipping w VAT
W takim przypadku może dojść do sytuacji, że mimo nie osiągnąłeś żadnego dochodu, to przenoszone składniki majątku podczas emigracji będą podlegały opodatkowaniu.
Dlatego, w sytuacji zmiany rezydencji podatkowej, jak w wielu innych przypadkach polecamy kontakt ze specjalistą i indywidualną analizę i ocenę Twojej sytuacji.
Szukasz informacji z zakresu podatków związanych z prowadzeniem Twojej firmy e-commerce? Czytaj blog Jak opodatkować! Zacznij np. od artykułu Wyprowadzka z Polski – a co z Twoim biznesem e-commerce?
Zdjęcie: Greg Rosenke
***
Karta podatkowa – czy nadal możliwe jest stosowanie tej formy opodatkowania przez lekarzy i pielęgniarki?
Nowy Ład wprowadził wiele zmian do polskiego prawa. Jedne z nich dotyczą karty podatkowej dla pielęgniarek i lekarzy. Czy stosowanie karty podatkowej w tych zawodach jest nadal możliwe?
W styczniu 2022 roku nastąpiła praktyczna likwidacja stosowania karty podatkowej dla lekarzy i pielęgniarek. Aktualnie ten typ formy opodatkowania dotyczy jedynie osób, które korzystały z niego na dzień 31 grudnia 2021 roku i które nadal zamierzają z niego korzystać [Czytaj dalej…]