Od początku 2022 roku obowiązuje regulacja dotycząca opodatkowania spółek holdingowych.
Prawo to ma umożliwiać zwolnienie z CIT 95% kwoty dywidend, które otrzymuje spółka.
Dodatkowo ma zapewniać pełne zwolnienie z CIT zysków ze zbycia udziałów/akcji w spółkach zależnych.
Spółka holdingowa – warunki powstania
O tym, czym jest spółka holdingowa przeczytasz w artykule 24m pkt. 2 ustawy o CIT.
>>> Czy znasz wyjątkowe prawnicze podcasty tworzone przez kobiety?
To spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna, która jest polskim rezydentem podatkowym i spełnia jednocześnie poniższe warunki:
- Posiada przez okres co najmniej 1 roku co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej
- Nie tworzy podatkowej grupy kapitałowej
- Nie korzysta ze zwolnień podatkowych opisanych w: art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a, art. 20 ust. 3 i art. 22 ust. 4
- Dodatkowo prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy zastosowaniu art. 24a ust. 18
- W spółce holdingowej nie może posiadać udziałów (akcji) udziałowiec (akcjonariusz), który ma siedzibę/ zarząd/ jest zarejestrowany/ położony na terytorium/ w kraju, który jest tzw. rajem podatkowym – czyli wymienionym w przepisach na podstawie art. 11j ust. 2, a wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych do współpracy do celów podatkowych przyjmowanych przez RUE, wskazanych również w art. 86a par. 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej.
Spółka holdingowa – czy wszystko jest jasne
Regulacja jest skomplikowana i nieprecyzyjna. Może rozczarować podatników, którzy chcą skorzystać z tej ulgi.
Problemy w interpretacji budzą szczególnie podpunkt o niekorzystaniu ze zwolnień podatkowych oraz prowadzenie rzeczywistej działalności gospodarczej przez holding.
>>> Przeczytaj wywiad z mec. Olgą Łączkowską-Majdą o tym, kiedy spółka komandytowa będzie najlepszym wyborem formy działalności gospodarczej
Cóż, pozostaje tylko czekać na interpretację poszczególnych problemów przez Krajową Informację Skarbową. Prawdopodobnie w przeciągu kilku miesięcy dostarczy ona więcej informacji na temat realizacji założeń regulacji dotyczącej opodatkowania spółek holdingowych.
***
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o polskim holdingu – odwiedź blog Spółka za granicą. Jego lekturę rozpocznij od artykułu o tytule A może polski holding? Polska spółka holdingowa – nowa, „trudna” ulga.
Dowiesz się z niego m.in. jakie założenia należy wziąć pod uwagę oceniając, czy dany podmiot prowadzi rzeczywista działalność gospodarczą.
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash
***
Estoński CIT po wprowadzeniu Polskiego Ładu
Polski Ład jest krytykowany z różnych przyczyn. Głównie dlatego, że pośpiech w jego uchwaleniu wygenerował wiele błędów i problemów.
To może być więc dla Ciebie zaskoczenie, że Polski Ład wprowadził kilka pozytywnych zmian dotyczących estońskiego CIT-u.
Czym charakteryzuje się estoński CIT po wprowadzeniu Polskiego Ładu? [Czytaj dalej…]