Polski Ład – zmiany po 01.07.2022 roku.
Projekt z 12 kwietnia spowoduje, że nowe zmiany dotyczące Polskiego Ładu mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.
Co istotne – ich obowiązywanie ma mieć moc wsteczną!
Zmiany, które poprawią sytuację podatników mają bowiem obowiązywać za cały 2022 rok, a ci dla których są niekorzystne będą mogli wybrać regulację, która obowiązuje aktualnie (od 1 stycznia 2022 roku).
Zatem jakie czekają nas nowe zmiany po 01.07.2022 roku?
Polski Ład – nowe zmiany po 01.07.2022 roku
Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej
Według najnowszych założeń ulga dla klasy średniej ma zostać zlikwidowana.
Ulga obowiązywała od 1 stycznia 2022 roku w ustawie PIT i polegała na odliczeniu od dochodów kwoty ustalanej indywidualnie zgodnie z wysokością uzyskanych przychodów.
Odliczenie dotyczyło tych, którzy uzyskali przychody z pracy na etacie oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej w wysokości od 68 412 do 133 692 złotych rocznie.
>>> Jak wygląda odpowiedzialność wspólników w spółce komandytowej? – wywiad z mec. Olgą Łączkowską-Majdą
Podatnicy, którzy straciliby na likwidacji tej ulgi otrzymaliby zwrot różnicy, aby nowe rozwiązanie nie pogorszyło ich prawnopodatkowej sytuacji.
Można się również zdecydować na utrzymanie ulgi w tym roku.
Zmiana najniższej stawki skali podatkowej z 17% na 12%
Obniżenie podatku dochodowego aż o 5% – z 17% na 12% – ma wynagrodzić likwidację ulgi dla klasy średniej.
Niższa stawka podatkowa ma objąć każdego podatnika, który uzyskuje dochody na skali.
Nie będzie istotne źródło osiąganych przychodów, wysokość kosztów uzyskania przychodu, zatrudnienie u kilku pracodawców, czy jednoczesne pobieranie emerytury.
Z niższej stawki podatku skorzystają również przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się według skali podatkowej.
Zmiany po 01.07.2022 roku – składka zdrowotna częściowo w koszty
Projekt wprowadza limitowane odliczenie z tytułu zapłaconej przez podatnika składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Przedsiębiorcy, który rozliczają się na podstawie podatku liniowego, ryczałtu i karty podatkowej będą znów mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu.
>>> Poznaj kluczowe kroki, dzięki którym przygotujesz się do postępowania o zatwierdzenie układu
Limity:
- Podatek liniowy – limitem będzie kwota stanowiąca 4,9% z 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (w 2022 – 177 660 zł)
- Ryczałt – limitem będzie stanowił 50% zapłaconych składek zdrowotnych
- Karta podatkowa – limitem będzie 19% zapłaconej składki .
Częściowe odliczenia NIE BĘDĄ dotyczyć podatników opodatkowanych według skali podatkowej – w ich przypadku do 19% podatku dochodowego w pierwszym progu należy doliczyć 9% składki zdrowotnej.
Przywrócenie preferencji dla osób samotnie wychowujących dzieci
Ten sposób opodatkowania został uchylony ustawą z dnia 29 października 2021 roku. Ustawa ta wprowadziła do ustawy PIT tzw. ulgę 1500 zł.
Ale powrócił! 😉
Preferencyjne opodatkowanie dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci polega na obliczenia podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodu tej osoby.
Dzięki temu rozwiązaniu kwota wolna od podatku realizowana jest dwukrotnie – jak w przypadku wspólnego opodatkowania małżonków.
Po wejściu projektu ustawy podatnicy będą mogli składać płatnikom oświadczenia o chęci korzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów – w ten sposób zrealizują dodatkową kwotę wolną w trakcie tego roku.
>>> Jak ustala się czy kierowca prowadzi pojazd pod wpływem?
To oczywiście tylko najważniejsze zmiany dla podatników, które mają być wprowadzone po 01.07.2022 roku.
Jeżeli chcesz poznać więcej zmian przewidzianych w Polskim Ładzie – przeczytaj artykuł o tytule Jeszcze bardziej Polski Ład, czyli jakie zmiany czekają nas po 01.07.2022 roku.
Znajdziesz go na blogu Dla spółek.
Photo by Javier Allegue Barros on Unsplash
***
Estoński CIT po wprowadzeniu Polskiego Ładu
Polski Ład jest krytykowany z różnych przyczyn. Głównie dlatego, że pośpiech w jego uchwaleniu wygenerował wiele błędów i problemów.
To może być więc dla Ciebie zaskoczenie, że Polski Ład wprowadził kilka pozytywnych zmian dotyczących estońskiego CIT-u.
Czym charakteryzuje się estoński CIT po wprowadzeniu Polskiego Ładu? Jakie zmiany dotyczą tego podatku, a jakie obszary pozostały nietknięte? [Czytaj dalej…]